piątek, 20 grudnia 2013

Kilka mitów na temat legalizacji marihuany w USA

Następnym razem gdy spotkasz się ze znajomymi palaczami, lub przeciwnikami palenia, a rozpocznie się dyskusja na temat legalizacji, penalizacji lub dekryminalizacji marihuany czy też szkodliwości lub właściwości leczniczych konopi, możesz przytoczyć te kilka ciekawych kwestii, które znajdziesz w tym poście.

Poniższy obrazek ukazuje postęp legalizacji marihuany w USA.

lagalna marihuana w usa


Mit nr. 1 - Legalizacja spowoduje wzrost spożycia wśród dzieci

Amerykańskie badania wskazują, że spożycie suszu konopi w 21szym wieku najszybciej rośnie wśród ludzi powyżej 50 roku życia. Dodatkowo jeżeli rynek marihuany byłby kontrolowany oznaczałoby to, że podobnie jak z alkoholem i tytoniem dostęp byłby znacznie bardziej ograniczony, gdyż aktualnie dostępność jest o wiele wyższa z powodu możliwości zakupu marihuany u dilera, który nie pyta o dowód tożsamości.

Mit nr. 2 - Dzieci będą uważać, że palenie jest modne

W USA na początku roku 2000 było 3,9 miliona dzieci w wieku 17 lat lub mniej które spróbowały marihuany, w miarę postępu legalizacji w tym kraju w roku 2012 liczba ta zmniejszyła się do 3,3 miliona. Tymczasem ilość palaczy w wieku powyżej 50 lat prawie się potroiła z 1,7 miliona do 4,7 miliona!

Mit nr. 3 - Spożycie wśród nastolatków wystrzeli w kosmos

Amerykańskie doświadczenia pokazują, że największe spożycie marihuany wśród nastolatków było w 1979 roku, gdy 31 procent absolwentów szkół średnich próbowało nielegalnego we wszystkich 50 stanach specyfiku. Dzisiaj 20 stanów dopuszcza użycia konopi medycznej, a 2 zalegalizowały ją całkowicie a tylko 17 procent absolwentów próbowało palić konopie!

Mit nr. 4 - Ucierpi produktywność

55% ludzi którzy nigdy nie palili zielska pracuje na pół lub cały etat, a 70% ludzi którzy palą pracuje, także widać że jest wprost przeciwnie niż się wydaje. Nawet osoby, które palą tylko raz miesiącu wykazują większą aktywność zawodową 65% z nich jest zatrudnionych w porównaniu do tych którzy nie palili w danym miesiącu gdzie 62% z nich jest zatrudnionych.

Mit nr. 5 - Drogi pełne upalonych kierowców

W ciągu corocznych dwutygodniowych kontroli na drogach stanu Waszyngton policja zatrzymała mniejszą ilość kierowców na haju, niż rok przedtem przed legalizacją w tym stanie. Wypadki śmiertelne w tym stanie spadły o wiele niżej niż średnia krajowa.

Mit nr. 6 - Dzisiejsza marycha jest 7x mocniejsza niż kiedyś

Mocne zioło zawsze było dostępne, dziś jest po prostu łatwiejsze do zdobycia. Faktycznie średnia moc ziela konopi na rynku wzrosła dwukrotnie, jednak dlaczego boimy się zioła o mocy w przedziale 10-30% THC podczas gdy tabletka o mocy 100% THC (marinol) jest dostępna na amerykańskim rynku od roku 1980?

Mit nr. 7 - Uzależnieni od marihuany zapełnią odwyki

Tak..., ludzie palący marihuanę lądują na odwyku ponieważ sędziowie i prawo zmusza ich do tego. Ponad połowa(53%) ludzi na odwyku zostało tam wysłanych przez system prawny, tylko jeden na siedmiu(14%) sam zgłosił się na odwyk. Ponad połowa(53%) z tych "uzależnionych" paliło ganję mniej niż raz w tygodniu, 37% z nich nie paliło w ogóle na miesiąc przed wysłaniem na odwyk.

Mit nr. 8 - Legalne konopie uderzą w mniejszości

Na prawdę? Aktualnie jest dwa razy więcej białoskórych użytkowników marihuany(12,7 miliona), niż wszystkich innych ras i grup etnicznych razem wziętych(6,3 miliona).

Mit nr. 9 - Co będzie następne, legalizacja metaamfetaminy? 

Wątpliwe. Ostatnie badanie opinii publicznej telewizji CNN pokazuje, że 88% amerykanów jest z legalizacją medycznej marihuany, 84% opowiada się za jej dekryminalizacją i 55% za jej całkowitą legalizacją, pokazało także tylko 4% poparcia dla legalnej metaamfetaminy i kokainy, 3% poparcia dla legalnej heroiny.

Mit nr.10 - Legalne konopie podniosą koszty socjalne

Kanadyjskie badania z 2002 roku udowodniły, że palacz tytoniu kosztuje państwo 822 dolary rocznie, alkoholik kosztuje państwo 165 dolarów na rok, a palacz konopi to koszt 20 dolarów rocznie! Koszt ten w przypadku konopi jest kosztem przy jej prohibicji, bez żadnych podatków. Po opodatkowaniu obrotu konopiami koszt ten byłby zerowy i jeszcze starczyłoby na utrzymanie kosztów leczenia palaczy tytoniu i alkoholików.



A co z Polską? Czy nasi zakłamani i zacofani politycy kiedyś się ockną? Ja tak jak ty czekam na ten moment. Dużo jednak zależy od nas, dlatego edukuj, edukuj i jeszcze raz edukuj, siebie, bliskich, starych i młodych, sąsiadów, współpracowników i innych, wiedz że wszyscy na tym skorzystamy! Pozdro

2 komentarze:

  1. a polska jak zwykle w doopie jest, standard, nie mam siły już...

    OdpowiedzUsuń
  2. sadzić ! palić ! zalegalizować !!!!!

    OdpowiedzUsuń