wtorek, 25 września 2012

fotosynteza konopi

Fotosynteza jest procesem wspólnym dla wszystkich roślin zielonych. Jest to podstawowy proces biologiczny, polegający na wbudowaniu CO2 atmosferycznego do związków organicznych niezbędnych roślinom. 
Energia do tego procesu czerpana jest z kantonów światła wychwytywanych przez barwnik posiadający właściwości ich absorpcji jakim jest chlorofil.

6CO2 + 12H2O --- światło ---> C6H12O6 + 6O2 + 6H2O



Jak widzimy na wzorze sumarycznym opisującym w uproszczony sposób przebieg fotosyntezy do jej przebiegu, poza wcześniej już wspomniany światłem, jest dwutlenek węgla i woda. Wynikiem tego procesu jest powstanie glukozy – cukru prostego, który jest podstawowym „paliwem” roślin.

U roślin wyższych do jakich zaliczamy także konopie występują dwa układy barwnikowe, zwane foto systemami I i II, których głównymi składnikami są chlorofile oraz dodatkowe barwniki asymilacyjne. 
W centrach reakcji foto systemów znajdują się fotoreceptory, którymi są dwie odmiany chlorofilu A, zwane P700 (w foto systemie I) i P680 (w foto systemie II), wykazujące maksimum absorpcji fali świetlnej, przy długości 700 i 680 nanometrów. 
Wskutek absorpcji kwantów światła następuje wybicie z cząsteczek tych chlorofili elektronów i utworzenie kationowych form tych związków (formy utlenione). Formy te z kolei mogą łatwo wychwytywać elektrony i przechodzić w cząsteczki elektrycznie obojętne (formy zredukowane).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz