wtorek, 25 września 2012

faza kwitnienia konopi

Faza kwitnienia jest ostatnią fazą rozwojową konopi w naturze prowadzącą do wytworzenia nowej porcji wymieszanego materiału genetycznego w postaci nasion. Konopia jest rośliną rozdzielnopłciową co oznacza że kwiaty męskie i żeńskie pojawiają się na oddzielnych krzakach. 

Męskie krzaki zwykle zaczynają kwitnąć na dwa do trzech tygodni wcześniej i podobnie jak w przypadku krzaków żeńskich jest to zależne głównie od charakterystyki danej odmiany, oczywiście takie czynniki jak ilość światła czy nawożenie także mają wpływ. Na roślinach męskich pierwszą oznaką wchodzenia rośliny w fazę kwitnienia jest wydłużenie górnych międzywęźli (odległości pomiędzy kolejnymi piętrami ilości), następnie po kilku dniach pojawiają się kwiaty męskie. 
Są one stosunkowo małe i zwykle nie przekraczają około 5-7milimetrów długości, w zależności od odmiany mogą być koloru zielonego, żółtego lub czerwono-purpurowego. Gdy są w pełni dojrzałe po energicznym poruszeniu rośliną wysypują się z nich niewielkie chmurki pyłku, który może być zbierany i wykorzystywany później do ręcznego – precyzyjnego zapylania całych lub części żeńskich roślin. Gdy pyłek wysypie się z kwiatów i roślina męska spełni swoje zadanie traci ona stopniowo żywotność i usycha. Zebrany, wysuszony i zamrożony pyłek zachowuje swoje właściwości przez kilka dni, jeżeli jest prawidłowo przechowywany np.w lodówce. 

 
po lewej roślina męska, po prawej żeńska

Aby uniknąć zapylenia roślin żeńskich przez męskie najlepiej zastosować nasiona feminizowane, które wykluczają problemy z zapyleniem i gwarantują dobrej jakości marihuanę.

faza wzrostu(wegetacji) konopi

Okres wzrostu wegetatywnego trwa od momentu gdy liścienie zmienią kolor na zielony i malutka siewka zacznie samodzielnie asymilować, a substancje odżywcze zawarte w bielmie skończą się; do momentu, w którym światło (dla konopi bodźcem rozpoczynającym kwitnienie w naturze jest skracający się dzień) za-indukuje proces wytwarzania kwiatów. 

Długość wegetacji nie jest charakterystyczna dla konkretnej odmiany ( w przeciwieństwie do kwitnienia, które jest); w warunkach hodowli domowej możemy – przynajmniej teoretycznie, ponieważ po pewnym czasie występują pewne anomalie rozwojowe – sterując odpowiednio oświetleniem przedłużać ten proces bardzo długo. 
Rośliny będące z różnych względów w fazie wegetatywnej dłużej niż 12 miesięcy zaczynają wykazywać anormalne cechy. Znam jednak hodowców, którzy dla celów dekoracyjnych utrzymują swoje krzaki w tej fazie wzrostu przez kilka lat. Jest to okres intensywnego wzrostu rośliny. W idealnych warunkach (włączając w to uzupełnienie możliwego do wykorzystania przez roślinę CO2) konopie mogą rosnąć w tej fazie nawet 5-7centymetrów dziennie!!! 
W prawidłowo prowadzonej hodowli, nawet niezbyt doświadczeni hodowcy przestrzegający podstawowych zasad powinni osiągać dzienne przyrost na poziomie 2-3 centymetrów! 


Na początku tego etapu, po owalnych liścieniach, pojawiają się karbowane już na brzegach, charakterystyczne dla konopi pierwsze liście, jednak dopiero po pewnym czasie liście te wyglądają tak jak powinny – czyli ilość „palców” każdego pojedynczego liścia osiąga wartość charakterystyczną dla danej odmiany. 
Zawsze są to wartości nieparzyste i wynoszą: pięć, siedem, dziewięć lub jedenaście, rzadziej więcej. Bardzo ważne jest, aby na tym etapie rozwoju zapewnić roślinie warunki, które pozwolą maksymalnie wykorzystać cały potencjał zawarty w materiale genetycznym. 
W naturze roślina kończy ten etap rozwoju, gdy ilość godzin dostępnego roślinie światła spada poniżej 12 godzin na dobę, wchodzi ona wtedy w okres kwitnienia. Uprawiając konopie w warunkach domowych ważne jest, aby z uwagą dobrać okres wegetacji. Jest to istotne ze względu na ograniczoną wysokość przestrzeni hodowlanej. 

Czyste odmiany Cannabis Indica przechodząc z fazy wzrostu w fazę kwitnienia z reguły dublują wysokość osiągniętą pod koniec fazy wegetatywnej. Przedstawiciele Cannabis Sativa mogą w fazie kwitnienia potroić wysokość osiągniętą pod koniec fazy wzrostu. Faza ta może być skrócona maksymalnie do dwóch tygodni, jeżeli uprawiamy z nasion i trzech tygodni, jeżeli używamy klonów. W przypadku klonów jest to okres potrzebny na ukorzenienie nowej sadzonki. Jeżeli nie wytwarzacie klonów samodzielnie, tylko otrzymujecie je ukorzenione można zacząć indukować fazę kwitnienia od pierwszego dnia. Pozwoli to wyhodować niskie kompaktowe krzaki, których wydajność jest większa od niepraktycznych kurzych roślin. Cykl rozwojowy także ulega automatycznemu skróceniu, co pozwoli zebrać kwiaty więcej razy w roku.

fotosynteza konopi

Fotosynteza jest procesem wspólnym dla wszystkich roślin zielonych. Jest to podstawowy proces biologiczny, polegający na wbudowaniu CO2 atmosferycznego do związków organicznych niezbędnych roślinom. 
Energia do tego procesu czerpana jest z kantonów światła wychwytywanych przez barwnik posiadający właściwości ich absorpcji jakim jest chlorofil.

6CO2 + 12H2O --- światło ---> C6H12O6 + 6O2 + 6H2O



Jak widzimy na wzorze sumarycznym opisującym w uproszczony sposób przebieg fotosyntezy do jej przebiegu, poza wcześniej już wspomniany światłem, jest dwutlenek węgla i woda. Wynikiem tego procesu jest powstanie glukozy – cukru prostego, który jest podstawowym „paliwem” roślin.

U roślin wyższych do jakich zaliczamy także konopie występują dwa układy barwnikowe, zwane foto systemami I i II, których głównymi składnikami są chlorofile oraz dodatkowe barwniki asymilacyjne. 
W centrach reakcji foto systemów znajdują się fotoreceptory, którymi są dwie odmiany chlorofilu A, zwane P700 (w foto systemie I) i P680 (w foto systemie II), wykazujące maksimum absorpcji fali świetlnej, przy długości 700 i 680 nanometrów. 
Wskutek absorpcji kwantów światła następuje wybicie z cząsteczek tych chlorofili elektronów i utworzenie kationowych form tych związków (formy utlenione). Formy te z kolei mogą łatwo wychwytywać elektrony i przechodzić w cząsteczki elektrycznie obojętne (formy zredukowane).

cykl życowy konopi

Konopie są roślinami jednorocznymi. Co oznacza, że ich cykl życiowy w naturze zamyka się maksymalnie w ciągu 12 miesięcy i kończy się, przynajmniej teoretycznie, powstaniem nowej mieszaniny materiału genetycznego dwóch różnych roślin w postaci nasion gotowych do wejścia w nowy cykl rozrodczy. 

Składa się on z kilku wspólnych etapów i są to: kiełkowanie, wzrost wegetatywny i kwitnienie. Jednak, aby procesy te miały szanse się rozpocząć konieczne jest światło bez którego rośliny nie są w stanie asymilować węgla z atmosfery w procesie fotosyntezy.

kiełkowanie nasion konopi w Polsce

Jedną z najbardziej znanych metod kiełkowania ziaren konopi jest użycie wilgotnej warstwy papieru lub tkaniny lub gazy. Nasiona zostają położone na trzech lub czterech warstwach papieru a następnie zostają przykryte taką samą liczbą warstw papieru. 

Następnie zostają zwilżone rozpylaczem i zostaje usunięty nadmiar wody, żeby zapobiec infekcjom. Całość powinna zostać włożona do pojemnika, żeby utrzymać stałą wilgotność i ochronę przed światłem.
Niezbędna jest codzienna kontrola, w celu sprawdzenia czy utrzymana jest stała wilgotność. 

nasiona marihuany
kiełkujące pestki marihuany


Jak tylko korzonki rozerwą skorupkę i zaczną wychodzić, należy je przesadzić. Jest to operacja, którą można wykonać ręcznie, zachowując szczególną ostrożność, nawet jeśli przy niektórych roślinach konieczna będzie pomoc pęsetki. Podlej podłoże, wydrąż dziurkę, umieść w niej nasiono i zakryj podłożem. Dziurka nie może być za duża, wystarczy powierzchnia mniej więcej dwa razy większa od nasiona; jeśli nasiono zostanie za bardzo zakryte, zmniejszą się jego możliwości wyjścia na powierzchnię. 

Dobrze jest podlać podłoże przed umieszczeniem w nim nasiona, ponieważ podlewając później, siła wody mogłaby spowodować odkrycie nasiona lub jego zakrycie w nieprawidłowy sposób. W krótkim czasie staniesz się świadkiem nowego życia, wychodzącego na powierzchnię.

poniedziałek, 10 września 2012

wybór nasion konopi

Podstawą tego skarbu jest różnorodność genetyczna. Pochodząca z Azji i uprawiana na całym świecie, marihuana występuje w czystych odmianach charakterystycznych dla różnych miejsc, takich jak Afganistan, Indie, Tajlandia, Wyspa Reunion, Meksyk czy Kolumbia. 

Z krzyżówek tych odmian powstała pierwsza fala hybryd, odmian, które w tej chwili uważane są za historyczne, takich jak Skunk, Haze czy Northern Lights.

Jeszcze kilka lat temu nasiona konopi produkowały zawsze rośliny męskie i żeńskie, czyli konieczne było odseparowanie roślin męskich, aby uzyskać zbiór bez nasion. Stworzono nasiona feminizowane co spowodowało, że zdecydowana większość roślin wyrasta na żeńskie, choć rzadko zdarza się z powodu braku odpowiedniego nawadniania, za dużej ilości ciepła lub nawozów, że pojawiają się jeszcze rośliny obupłciowe, dlatego ważny jest stały nadzór roślin, w celu uniknięcia przykrych niespodzianek. 

Nowością na rynku są nasiona automatyczne, odmiany automatycznie kwitnące, zdolne są do zakwitnięcia podczas długich dni, ułatwiając uprawę latem i w środowiskach miejskich, gdzie zanieczyszczenie uniemożliwia normalną uprawę.

Miesiąc zbiorów jest wyjątkowo ważny w uprawach outdoor; w przypadku wyjątkowo niekorzystnych klimatów, zaleca się rośliny o krótkim czasie kwitnienia, wręcz automatycznie kwitnące tak, aby można było przeprowadzić zbiory zanim nadejdzie jesień. W każdym razie dobrym pomysłem jest uprawa roślin o różnych czasach kwitnienia. W ten sposób ewentualne szkody nie będą identyczne dla wszystkich, ponadto zróżnicowane czasy kwitnienia ułatwiają zbiory rozłożone w czasie.

Prócz tego bardzo ważnym czynnikiem uprawy jest efekt, który chce się uzyskać, istnieją rodzaje marihuany dające słabszy efekt, idealne dla tych, którzy kochają “ilość” w paleniu. Tym którzy, szukają silniejszych efektów, polecamy odmiany z wysoką zawartością kanabinoidów. 

Odmiany z przewagą Sativy mają efekt bardziej mózgowy, podczas gdy odmiany z przewagą Indica stosowane są dla relaksu ciała i ułatwienia zasypiania. Ponadto istnieją rośliny wykorzystywane w medycynie – na przykład dla wywołania apetytu, uspokojenia nudności wywołanych chemioterapią, czy wręcz do zmniejszenia bólu.

Aby zrozumieć która odmiana jest najbardziej odpowiednia dla ciebie, musisz uzyskać jak najwięcej informacji; katalog odmian jest dobrym początkiem i może zostać uzupełniony o strony internetowe banków nasion; ponadto każdy seedshop wie, które odmiany najbardziej nadają się dla Ciebie.

niedziela, 9 września 2012

nasiona konopi i marihuany

Nasiono to życie i nadzieja, nasiono to przyszłość. Wysianie nasion oznacza zaangażowanie w nowe życie. Szczodry gest. Nasiona są podstawą świata marihuany; wszystko wyglądałoby inaczej bez ich wkładu. Niektóre rządy próbują zabronić życia i ogłaszają, że nasiona są nielegalne, ale nasiona są silniejsze od wszelkich zakazów, przekraczają granice i dochodzą wszędzie.

nasiona marihuany
nasiona marihuany

Nasiona konopi zostały wyraźnie wykluczone z legislacji ONZ, która zabrania zażywania marihuany; żaden rząd nie powinien ogłaszać, że są one nielegalne, ponieważ są one zaczątkiem życia rośliny, nie można pozbawić przyszłych pokoleń, zasobów, które pewnego dnia mogą okazać się potrzebne.

Nasiono oznacza też różnorodność. Haj, smaki, efekty i szybkość, są to czynniki, które zmieniają się od odmiany do odmiany. Właśnie bogactwo roślinne pozwala hodowcom wybrać najlepszą opcję, zgodnie z ich potrzebami.